Univerzalna sušara Domaćin namenjena je za sušenje i dehidriranje svih vrsta voća, povrća, bilja, pečuraka kao i svih ostalih namirnica koje želite sušiti. Sušenje se vrši uz kombinaciju kontrole temperature i regulisanja ventilacije-rada ventilatora. Pripada uređajima koji imaju otvoreni sistem cirkulacije sušenja. Maksimalni kapacitet uređaja je 25 kg. Uređaj ima 6 polica na koje se stavlja voće I povrće koje se tretira. Pored grejača svaki uređaj ima i ventilator koji je opciono povezan direktno ili preko prekidača.Uređaj može imati i digitalni termometar a u zavisnosti od stepena dehidracije i vrste namirnica vreme sušenja se razlikuje.
Pre korišćenja uređaja isplanirajte detaljno ceo proces sušenja koji želite da uradite. Pronađite mesto sigurno i stabilno na kojem ćete držati uređaj u toku rada. Mesto treba da bude nedostupno deci,kućnim ljubimcima i osobama sa smanjenim fizičkim i mentalnim sposobnostima.U toku rada uređaj dostiže određenu temperaturu te se stoga ne preporučuje direktno diranje ili prenošenje rukama uređaja jer se možete izgoreti ili pokvariti uređaj. Uređaj uvek treba zaštititi od atmosferskih padavina (kiša,sneg,rosa…) i kada ga ne koristite treba ga držati čistog.
Uređaj je moguće naručiti u različitim varijantama i dodatnim uređajima za lakšu kontrolu sušenja. Različitih tipovi uređaja se razlikuju i u izgledu ali i u funkcijama koje možete kontrolisati. Sve varijante uređaja koriste isti princip rada grejača i ventilatora ali se razlikuju sklopovi za uključivanje i isključivanje kao i moguće dodatne opreme. Uređaj ima u sebi 6 lesa dimenzija 50 x40 cm na koje se stavljaju sirovine koje želite da sušite a nakon toga se stavljaju u komoru.Zatvorite vrata uređaja i uključite utikač uređaja direktno u utičnicu u zid.
Temperaturni radni opseg sušare je od 30-90C i sasvim je dovoljan za tretiranje svih vrsta namirnica.U svakom režimu sušenja OBAVEZNO NEKA VAM BUDE UVEK UKLJUČEN VENTILATOR. Moguće je kratko isključivanje ventilatora (ali samo za trenutno postizanje temperature) jer su lese za sušenje napravljene od drveta i mogu izazvati neželjeni efekat-požar. U zavisnosti od vrste sirovima i temperature sušenja menja se i vreme koje Vam je potrebno da osušite proizvod.U klasičnom primeru dajemo Vam i vodič koji će Vam pomoći u lakšem radu sa uređajem.Ne zaboravite na razlike u radu uređaja u letnje- zimskom vremenskom terminu koji menja aspekte rada uređaja (temperatura može napolju da varira od -10 do +40). Niska spoljašnja temperatura menja i produžava vreme sušenja dok se suprotno visoka spoljašnja temperatura ponaša tako da doprinosi ubrzanom procesu sušenja. Pogledajte obavezno i VODIČ u kome su iskazani neki parametri kao i temperature za optimalno sušenje namirnica.
Sušenje različitog voća i povrća se radi na različitim temperaturama koja se kreće od 30-90C. Predugo sušenje voća i povrća na niskim temperaturama treba izbegavati jer se na voću ili povrću mogu stvoriti plesni koji prouzrokuju kvaranje i truljenje namirnica još i pre nego što se osuši jezgro proizvoda.Ipak ne treba sušiti voće ni na previskokim temperaturama jer će se tako vredni sastojci razgraditi i ubzaće se oksidacija a suvo voće neće biti tako ukusno.
Prvo operite sveže jabuke, ogulite im koru i izvadite sredinu sa košticama a zatim narežite na kolutiće. Preporučljivo je da ih pre sušenja isprskate slabim rastvorom 0,5-1% limunske kiseline kako ne bi potamnele nakon sušenja. Jabuke stavljamo na lese u tankom sloju pa ubacujemo u sušaru. Suše se na temperaturama 50-65 C vremenski oko 8 sati. Sorte koje sušimo moraju biti izuzetno slatke i punog ukusa.Od 6 kg svežih dobićete 1 kg osušenih jabuka. Sušena jabuka se preporučuje posebno za konzumaciju u zimskim mesecima kada je potrebno vratiti energiju zbog slabljenja imunog sistema.
Kruške pre sušenja treba oprati I ne treba ih guliti. Čisti se samo sredina ploda od koštica i ako su manje seku se na polovine ili kolutove.Slično se suše kao i jabuke i njih možete isto isprskati slabim rastvorom limunske kiseline kako ne bi potamnele pri sušenju. Ukoliko kolutove sečete na debljinu od 0,5 cm trebaće Vam oko 6 sati na temperaturi od 70 C da bi bile gotove.
Šljiva iziskuje dosta vremena za pripremu i rad jer šljiva u sebi ima veliki procenat vode.Pre sušenja je potrebno uraditi sve što je potrebno za kasnije što bolje sušenje i taj process se naziva predsušenje. Pre sušenja je potrebno šljivu staviti na kratko u “vrelu vodu” kako bi joj odstranili voštani sloj kojim je ona prekrivena. Nakon toga šljiva se brže suši a može se sušiti sa košticom ili bez nje a može se i raspoloviti. U zavisnosti od toga može se sušiti i od 15-19 sati. Preporučuje se da početna temperatura u komori bude od 80-85C a krajnja 60-65 .Od 3-4 kg svežih šljiva se dobije 1kg suvih šljiva.
(peršun,bosiljak,kadulja,nana,kamilica,ruzmarin,lovor…)
Sve navedene vrste se mogu veoma lako i uspešno sušiti. Bilje bi trebalo brati u sunčane dane jer je tada prepuno sokova i eteričnih ulja jer je takva sirovina je najbolja za sušenje. Temperatura sušenja ne bi trebala da prelazi 35C.
Iako imaju u sebi preko 95% vode sve vrste pečuraka se mogu veoma uspešno sušiti. Pre sušenja treba ukloniti sve nečistoće,nagnječenja i oštećenja. Neke vrste pečuraka gube svoj miris pri sušenju a nekim vrstama se nakon sušenja miris pojačava. Treba izbegavati sušenje mlečnih vrsta pečuraka. Pre sušenja iseći pečurke na kriške debljine 5mm (kod vrganja postoje dva tipa rezanja,vertikalni rezovi,na kriške sa poprečnim presekomi režnjevi na kriške veličine 3-5 cm.Ovako pripremljene pečurke se polažu na lese i ubace u sušaru. Pečurke se suše na 30 do 40 stepeni. Ceo proces sušenja traje oko 5 sati, ali je važno paziti da temperatura u sušarii nipošto ne predje 60 stepeni. Mesnate vrste gljiva, poput vrganja, poželjno je pre sušenja potopiti u vrelu vodu. Osušene gljive se čuvaju u hladnjačama, ili se mogu staviti u najlonske vreće i zamrzavati na 48 sati,a mogu i da se melju i da se od njih prave začini.